2017-09-22     Maury, Milany, Tomasza     "Trzeba mieć odwagę powtórzyć drugiemu to, co się poza jego plecami mówiło" - Stefania Łącka     OFICJALNA STRONA GMINY SŁOPNICE

„ŁUCJA I INNI POTRZEBUJĄ TWOJEJ POMOCY”

Informujemy, że w dniu 23 lipca br. (tj. niedziela) podczas V Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki” zostanie przeprowadzona akcja pod hasłem „Łucja i inni potrzebują twojej pomocy”. Celem akcji jest pozyskanie potencjalnych dawców szpiku, miedzy innymi by ratować życie naszej 4-letniej mieszkanki Słopnic Łucji.

W dniu 23 lipca 2017 r. w godzinach 16:00 – 21:00 na placu przy Urzędzie Gminy w Słopnicach, Fundacja DKMS przeprowadzi akcję rejestracji  potencjalnych dawców szpiku pod nazwą „Łucja i inni potrzebują twojej pomocy”. Celem przeprowadzenia akcji jest miedzy innymi pomoc w znalezieniu dawcy szpiku dla naszej małej mieszkanki  Łucji chorej na białaczkę.


Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Rejestracja zajmuje  tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa.

Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:

  • Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej . Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.
  • Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2- 3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Gorąco zachęcam do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz rozważenie ewentualnej rejestracji.
W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Każdy z nas może uratować komuś życie, rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku.

Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się jej  zarejestrować i przebadać ponad 1 135 000 (czerwiec 2017) potencjalnych dawców. 4 284 (czerwiec 2017) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
©
Redakcja: UG
IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska
Odwiedzin: