2017-08-22     Cezarego, Marii, Zygfryda     "Sens życia polega na tym, aby cieszyć się z niego i czynić go piękniejszym dla każdej ludzkiej istoty." - David Ben Gurion"Bóg nie każe nam iść żadną drogą, której by On sam nie przemierzył i na której by nie szedł z nami. " - Dietrich Bongoeffer     OFICJALNA STRONA GMINY SŁOPNICE

FESTIWAL KULTUR W SŁOPNICACH

Piąta edycja Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego, w wydaniu gminy Słopnice, już za nami. Tym razem z amfiteatru rozbrzmiewał folklor lachowski i zagórzański. Po wyjątkowej prezentacji dawnych zwyczajów i obrzędów ludowych mieszkańcy bawili się na festynie tanecznym.

Już po raz piaty „Beskidzkie rytmy i smaki” zgromadziły przy amfiteatrze mieszkańców Słopnic, turystów wypoczywających w naszej wiosce oraz gości z okolicznych miejscowości.  Festiwal otwarli uroczyście Czesław Szynalik inicjator cyklu imprez  Odkryj Beskid Wyspowy wspólnie z wójtem Adamem Sołtysem gospodarzem wydarzenia.

 

W tym roku na scenie jako pierwszy wystąpił zespół gospodarzy – zespół Słopnicki Zbyrcok.  Już na samym początku góralsko-lachowskie rytmy w ich wykonaniu zapoczątkowały wspólną zabawę.  Szczególną uwagę publiczności przykuł prezentowany przez zespół występ „Na Scepona po kolędzie”.  W dalszej części imprezy publiczność obejrzała równie atrakcyjny występ, goszczącego w Słopnicach, zespołu „Jurkowianie”. Zespół, który prezentował się na scenie w Słopnicach już nie po raz pierwszy, zachwycił pięknymi strojami, tańcem oraz muzyką regionu zagórzańskiego.

Podczas, gdy na scenie prezentowały się zespoły regionalne, członkinie  Koła Gospodyń Wiejskich ze Słopnic, serwowały beskidzkie smaki. Każdy mógł skosztować tradycyjnych lokalnych dań: pierogów, bigosu, gołąbek czy swojskich wypieków.  Do dyspozycji gości były także dania z grilla,  zimne napoje oraz słodycze przygotowane przez druhów z OSP w Słopnicach Dolnych. Festiwal zakończył festyn taneczny  przy muzyce zespołu Alvaro.

W trakcie festiwalu Fundacja DKMS przeprowadziła akcję o nazwie „Łucja i Inni potrzebują Twojej pomocy!”, której celem była rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych, których potrzebuje również 4-letnia Łucja ze Słopnic. Na apel odpowiedziało łącznie 64 osoby, które zasiliły ogólnopolską bazę dawców szpiku. W ten sposób osoby te stały się uczestnikami akcji „I Ty możesz uratować komuś życie”.

 

Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
©
Redakcja: UG
IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska
Odwiedzin: