2017-08-22     Cezarego, Marii, Zygfryda     "Sens życia polega na tym, aby cieszyć się z niego i czynić go piękniejszym dla każdej ludzkiej istoty." - David Ben Gurion"Bóg nie każe nam iść żadną drogą, której by On sam nie przemierzył i na której by nie szedł z nami. " - Dietrich Bongoeffer     OFICJALNA STRONA GMINY SŁOPNICE

WAKACYJNA WYMIANA MŁODZIEŻY

Wakacje, czas odpoczynku, zawierania nowych znajomości ale również wycieczek i podróży. Już w pierwszych dniach wakacji dzieci i młodzież z naszej miejscowości wyruszyły do zaprzyjaźnionej szkoły Balkany na Węgrzech. Podczas tygodniowego pobytu uczniowie korzystali z uroków węgierskiej krainy.


Najwięcej czasu spędzali na licznych basenach i kąpieliskach, z których słynie ten kraj. Poza rozrywką i dobrą zabawą nie mogło zabraknąć również poznawania tradycji i historii. Młodzi ludzie mieli okazję zwiedzić zamek rodu Batorych w Nyirbator. Punktem kulminacyjnym był wyjazd do Budapesztu. W węgierskiej stolicy wyruszyli na rejs statkiem po Dunaju, podczas, którego podziwiali wspaniałą panoramę miasta, oglądali zabytki oraz wysłuchali interesującej historii miasta. W Budapeszcie mieli również możliwość zwiedzić jedno z najdostojniejszych miejsc czyli parlament, który niewątpliwie zachwycił wszystkich swym bogactwem i przepychem. W czasie wyjazdu nasi uczniowie obcowali z językiem i kulturą węgierską, próbowali węgierskiej kuchni,  nawiązywali nowe znajomości, a także stoczyli wiele międzynarodowych rozgrywek. Bardzo miły czas spędzony w Balkany, na pewno na długo zostanie    w pamięci młodych ludzi.
W kolejnym wakacyjnym tygodniu, do naszej miejscowości z rewizytą przybyła węgierska młodzież wraz z dyrekcją i opiekunami. Oni również podczas tygodniowego pobytu zwiedzali i poznawali nasze piękne okolice. Rozpoczęli od dawnej stolicy naszego państwa czyli Krakowa, podziwiali pienińskie krajobrazu podczas spływu Dunajcem. Nie mogło oczywiście zabraknąć również pobytu w polskiej stolicy Tatr, gdzie wspaniała panorama gór zachwyciła naszych gości. Jednak największą atrakcją była wycieczka do kopalni soli  w Wieliczce, tam też węgierska młodzież poznała między innymi historię księżnej Kingi. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy gościć w słopnickim gimnazjum naszych węgierskich przyjaciół.                   

Autor: Źródło; Gimnazjum w Słopnicach
Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
©
Redakcja: UG
IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska
Odwiedzin: