2017-09-22     Maury, Milany, Tomasza     "Trzeba mieć odwagę powtórzyć drugiemu to, co się poza jego plecami mówiło" - Stefania Łącka     OFICJALNA STRONA GMINY SŁOPNICE

PODCZAS ZŁAZU ODKRYTO NOWĄ TAJEMNICĘ MOGIELICY

Tegoroczny dziewiętnasty już Złaz Turystyczny „Mogielica” przeszedł do historii. Na szczycie najwyższego wzniesienia Beskidu Wyspowego, w ostatnią niedzielę wakacji, 27 sierpnia br. spotkali się turyści z różnych części kraju. Najliczniej z limanowszczyzny. Atrakcją tegorocznej imprezy było otwarcie ścieżki Oddziału Partyzanckiego „Wilk” na zboczach Mogielicy i rekonstrukcja leśnego obozowiska na Koryciskach.

Wszyscy turyści, którzy zebrali się rankiem na parkingu na Zalesiu, zostali przejęci przez członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej i w drodze na Mogielicę przemierzyli lasy nowym szlakiem. W ten sposób, po raz pierwszy została zaprezentowana ścieżka historyczno-edukacyjna – Śladami Oddziału Partyzanckiego „Wilk”, która powstała dzięki inicjatywie i pracy Stowarzyszenia, Gminy Słopnice oraz Nadleśnictwa Limanowa. Piechurzy zostali doprowadzeni do dawnego obozu partyzanckiego OP AK „Wilk" – najważniejszego oddziału partyzanckiego AK działającego w latach 1943-1945 na styku Beskidów Wyspowego i Sądeckiego oraz Gorców. Na miejscu zastali warunki w jakich żyli wtedy partyzanci. Wszystko to dzięki rekonstruktorom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK oraz Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu, którzy odtworzyli obóz partyzancki. Po zwiedzeniu obozu nastąpił moment otwarcia ścieżki, którą w imieniu inicjatorów dokonali dr Dawid Golik – IPN o/Kraków, Sławomir Szubryt – Prezes Stowarzyszenia I PSP AK, Adam Sołtys – wójt Słopnic, Jan Legutko Nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa. Wszyscy polegli na zboczach Mogielicy partyzanci zostali wspomniani w modlitwie przez ks. Stanisława Wojcieszaka kapelana Cechu Rzemiosł Różnych.
Dalszą część nowej historii turyści wysłuchali w drodze na Halę Stomorgi, gdzie odbyła się msza św. i kolejne części turystycznego złazu. Na polanie, tuż pod szczytem Mogielicy spotkali się turyści złazu „Mogielica” oraz akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Złaz rozpoczęło oficjalne powitanie turystów przez gospodarza imprezy Wójta Gminy Słopnice Adama Sołtysa, a ze szczegółami przebiegu imprezy zapoznał wszystkich prowadzący Stanisław Przybylski. Mszę św. w intencji turystów odprawił ks. Stanisław Wojcieszak. Muzyczną oprawę mszy, jak również góralskie melodie przygotowali muzycy Zespołu „Słopnicki Zbyrcok” pod kierownictwem prezes Elżbiety Curzydło. Melodie rodem z Orawy przy akompaniamencie heligonki zaprezentowali natomiast zaprzyjaźnieni turyści z Chlebnic na Słowacji, którzy przybyli ze Starostą Milanem Maxonem.
Po modlitwie przyszedł czas na poczęstunek oraz rozstrzygnięcie tradycyjnych konkurencji. Pierwszą w swoim życiu wyprawę na Mogielicę odbyli: 4 miesięczna Aleksandra Bielska z Dobrej i ciut starsi: Iga Curzydło z Czechowic i Jaś Franczyk z Limanowej. Najstarszym uczestnikiem złazu był 84-latek Edward Siwek z Krakowa. Laureatem w konkurencji „złazowicza” z najdalej położonego zakątka świata został Bartosz Cierniak z Cork w Irlandii, a tytuł uczestnika złazu z najodleglejszej miejscowości Polski otrzymał Piotr Łaziński ze Szczecina.
W trakcie imprezy rozegrano także „Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Słopnice”, którego zwycięzcami zostali: Patryk Gaura ze Słopnic zajmując pierwsze miejsce, Tomasz Przybytek z Dobrej drugie miejsce i Tymoteusz Jonik z Laskowej trzecie. Najliczniejszą rodziną, która zdobyła wspólnie Mogielicę była dwudziestopięcioosobowa rodzina Florków z Wiela koło Gdańska.
Specjalnie powołane jury dokonało wyboru Miss Mogielicy 2017 i zarazem Najmilszej Uczestniczki Złazu. Z grona kandydatek koronę przyznano Oktawi Wipper z Ortnontowic k. Siemianowic Śląskich. Koronę nowej Miss wręczyła ubiegłoroczna zwyciężczyni Andżelika Talaska ze Słopnic. Tytuł I wicemiss otrzymała Aleksandra Śliwa ze Słopnic, II wicemiss Patrycja Gaura ze Słopnic. W kolejnej części zabawy panowie walczyli o tytuł Strongmana. Do rywalizacji w skręcaniu sprężyny stanęło wielu śmiałków. Zwyciężył Andrzej Wolak z Żegociny. Drugie miejsce zajął Wojciech Trzupek z Jurkowa, a trzecią nagrodzoną pozycję wywalczył Karol Ptak z Chełmka koło Oświęcimia.
Zwycięzcom oraz uczestnikom tegorocznych konkurencji serdecznie gratulujemy! Wszystkich nagrodzono pamiątkowymi statuetkami oraz upominkami.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Milan Maxon - Starosta Chlebnic, Jan Puchała Starosta Limanowski, Tomasz Krupiński Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Agata Zięba i Jan Więcek członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego, Jan Legutko Nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa, dr Michał Wenklar Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych i dr Dawid Golik z Instytutu Pamięci Narodowej oraz kilka grup zorganizowanych, m.in. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu - Michał Masłowski z grubą młodzieży, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej - Zgrupowanie Partyzanckie "Błyskawica", turyści z Piekar Śląskich pod opieką Dariusza Gacka autora przewodnika turystycznego po Beskidzie Wyspowym oraz Akcja Katolicka ze Szczawnicy.
Turyści wędrowali pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Karola Sipaka. Nad bezpieczeństwem uczestników XIX Złazu na Mogielicy czuwali członkowie GOPR z Grupy Operacyjnej z Limanowej oraz strażacy OSP Słopnice Dolne. Impreza po raz ósmy organizowana była w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.


Dziękujemy wszystkim, którzy po raz kolejny bawili się z gminą Słopnice na Mogielicy! Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy na Mogielicę już za rok. Będzie to jubileuszowe dwudzieste spotkanie na szczycie, więc nie może Was zabraknąć.
Autor: UG
Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
©
Redakcja: UG
IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska
Odwiedzin: